Začiatok dejín a prvý človek

Naša túžba po uznaní, ako ľudskej bytosti obdarenej dôstojnosťou, viedla človeka na začiatku dejín do krvavého boja na život a na smrť.

Tzn. akoby už ten prvý človek nastavil kolobeh našich nasledujúcich a dnes pretrvávajúcich dejín.

Viac ako tisícročným výsledkom tohoto boja, bolo rozdelenie ľudskej spoločnosti na triedu pánov a tých druhých.

Vzťah pána a tých druhých, berúc po stáročia na seba rôzne podoby, pána a otroka, pána a poddanného, pána a nevoľníka, pána a robotníka, pána a zamestnanca, nedokázal uspojiť túžbu po uznaní ani u pánov, ani u tých druhých.

Uznanie, ktorému sa tešil pán, bolo historicky nedokonalé, väčšinou vynútené od tých druhých, a preto ho vnímali ako nedokonalé.                                                                                                                                                                                              Tí druhí boli pánmi z tzv. aristrokratických a neskôr aj kapitalistických spoločností zriedkakedy vnímaní ako rovnocenné ľudské bytosti.

Toto sľuboval napraviť socializmus, kde ale tiež idea stroskotala práve na tom, že spoločenstvo, ktoré malo odstrániť vzťah pána a tých druhých a nastoliť sľubované všeobecné blaho, tento vzťah povýšilo na piedestál a ešte vzťah pána (súdruha) a tých druhých zvýraznilo.

A dnes tu máme liberálnu demokraciu, kde pôvodne deklarovaná snaha o všeobecné uznanie, tzv. túžbu po uznaní každej ľudskej bytosti, ktorá poháňala rôzne vývojové etapy ľudstva, sa podriadila diktátu peňazí, diktátu súkromného záujmu a deklarovanému blahu vlastniť toho materiálne čo najviac.                                                                                                                                                                                       Pomôžem si citáciou vyňatku textu z predhovoru Tomáša Hajzlera ku Knihe Domácnosť bez odpadu, Bea Johnsonová: „Kolik lidí se věnuje práci, k níž nemá vztah, aby si mohli koupit věci, které nepotřebují, kterými se pak následne snaží udělat dojem na ty, jimiž opovrhují.“

Prečo potom sa liberálnej demokracii podarilo poraziť tak socializmus, ako aj kapitalizmus?

Liberálna demokracia nahradila socializmus aj kapitalizmus preto, že poskytla uznanie, ako aj uznanie niektorých slobôd jedinca ako ľudskej bytosti, aj keď v značne oklieštenej podobe, čo súvisí s dejinným pozostatkom vzťahu pána a tých druhých.

Pridržiavajúc sa ideálov ľudskej rovnosti, ktorú tu výraznym spôsobom nastolila Francúzska revolúcia, sa nádejám a verím, že toto nie je koniec dejín, ktorý opisuje vo svojej knihe The End of History and The last Man, Francis Fukuyama, ale že by to práve mohol byť začiatok nových dejín.

Verím, že poučený skúsenosťami s našej vlastnej histórie ľudstva, sa blíži čas, kedy dokážeme nastoliť ľudskú rovnosť nielen v uznaní každého človeka ako ľudskej bytosti obdarenej dôstojnosťou, ale aj jedinečnosťou a zároveň rôznorodosťou.

Privilégiá!

15.10.2017

Bez ohľadu na definície slova ,,Privilégiá“, využijem tento pojem iba na zamyslenie sa nad mojimi výsadmi v dnešnom svete. A to bez ohľadu či mi boli potvrdené zákonom, listinou a pod. Ako vždy, aj tento článok je môj subjektívny momentálny pocit, nikoho nepresviedčam o nejakej pravde, len píšem o mojich aktuálnych pocitoch. Ak má človek plnohodnotne prežiť, musí [...]

Človek ako hračka.

28.05.2017

Tento blogový článok vo mne skrsol pri spomienke na francúzsky film Hračka (Le Jouet), ktorý som videl pred viac ako 35 rokmi ako dieťa a teraz po dlhých rokoch opäť. Pred rokmi mi tento film pripadal ako komédia, dnes po opätovnom zhliadnutí už skôr ako satirické zamyslenie o peniazoch, o moci a bezmocnosti nás obyčajných ľudí pred bezohľadnosťou niektorých bohatých [...]

Ako je tu všade krásne.

16.05.2017

Minulý víkend som išiel s mojimi mladšími deťmi do včelárskeho múzea, cesta nebola dlhá a ako sme takto prechádzali autom dedinami, dcérka len tak povedala, ako je tu všade krásne, pekné dediny, pekné lúky, polia a pekní ľudia. Prišli sme do múzea v lesnom prostredí a bolo tam krásne. Keď sme tam prišli privítal nás pán, ktorého som sa opýtal na vstupné, s [...]

SR Košice Tomko Cirkev rozlúčka pohreb KEX

Odluka na stole? Stále viac Slovákov odmieta prispievať na cirkvi cez dane

23.11.2024 09:21

Na Slovensku rastie počet podporovateľov odluky cirkví od štátu.

Msta-S, ruská húfnica, kanón, streľba, bombardovanie, vojna na Ukrajine

Hrabko: Na dianí na Ukrajine sa nič nezmení, kým do toho nevstúpi Trump

23.11.2024 08:26

Pribúdajú politické signály, že by sa mohli začať rokovania o zastavení bojov na Ukrajine. Reálne to však bude až s Trumpom, povedal publicista.

Libanon, Bejrút

Izraelský úder otriasol Bejrútom, na mieste zničenej budovy sú mŕtvi a ranení

23.11.2024 08:05

Niekoľko mŕtvych a ranených si v sobotu skoro ráno vyžiadal izraelský vzdušný úder na obytný dom v centrálnej časti Bejrútu.

Roberta Metsolová

Šéfka europarlamentu Metsolová sa obáva nemeckých volieb, hovorí o populistoch: Koho zvolia sklamaní občania?

23.11.2024 07:50

Metsolová apelovala na proeurópske a proukrajinské strany v Nemecku, aby pred voľbami spojili svoje sily.

zamosta

Čím hlučnejší je dnešný svet, tým viac sa uzatvárame a komunikuje ,,online". Zdá sa nám, že tam je viac ticho?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 54511x
Priemerná čítanosť článkov: 2478x

Autor blogu

Kategórie