SLOBODA A SPRAVODLIVOSŤ
„Moja sloboda sa končí tam, kde sa začína sloboda druhého.“ (Jean-Jacques Rousseau, francúzsky filozof)
Od nepamäti existujú pojmy prepojené s činmi, ktoré majú pretrvávajúcu hodnotu, pretože vyjadrujú túžbu človeka nájsť zmysel života, takými pojmami sú aj sloboda a spravodlivosť.
SLOBODA
Čo je to sloboda? Koľko poučiek, definícií sa nám núka! Koľko premúdrelých hláv sa už vyjadrilo, čo to popísalo a preskúmalo zo svojho subjektívneho pohľadu a snažilo sa tú svoju pravdu pretlačiť?!
A teraz sa do toho púšťam ja.
Slobodu nikto nikdy na tejto zemi nezažil! Nádejali sa naši predkovia, my a budú sa i naši potomkovia.
Tak čo je vlastne sloboda? Pre každého niečo iné? Pre všetkých to isté? Pre nikoho nič?
Čo je sloboda pre narodené dieťa? Čo je sloboda pre 15 –ročného? Čo je sloboda pre 18 – ročného dospelého? Čo je sloboda pre otca i mamu? Čo je sloboda pre starých rodičov? Čo bola sloboda pre otroka či nevoľníka? Čo bola sloboda pre zemepána? Čo bola sloboda pre kráľa? Čo je sloboda pre väčšinu pracujúcich? Čo je sloboda pre majiteľa firmy? Čo je sloboda pre politika? Čo je sloboda pre prezidenta? Čo je sloboda pre ženu? Čo je sloboda pre muža? Čo je sloboda pre zvieratá?
Uf… veď to by znamenalo, že univerzálna akási utopistická sloboda neexistuje, je len sloboda každého z nás.
To ako ne/slobodne žijeme je len a len v nás a na nás? A tento spôsob ne/slobody prenášame aj na naše deti? Na nás ho preniesli naši rodičia? Na nich to preniesli ich rodičia? A na ….. ?
Akúto tému som si to vybral? Ale slobodne. Tu by už kedysi dávno moja stará mama povedali, nedrístaj už toľko a poď robiť!
SPRAVODLIVOSŤ
Spravodlivosť je múdrosť i poznanie. (Sókrates – starogrécky filozof)
Čo tým chcel povedať? Nie som filozof.
Dnešnú spravodlivosť perfektne vystihli Platón a Aristoteles: (nebolo to nejako skoro? Ako vedeli čo bude o niekoľko tisícročí po nich?)
,,Spravodlivý štát, v ktorom existujú tri stavy, má byť organizovaný zložkami duše (rozum, vôľa a žiadostivosť), pričom u každého stavu prevláda jedna zložka. Každý z občanov je rozdelený do jedného z troch stavov a vykonáva činnosť, pre ktorú je najschopnejší“. (O rozdelení rozhodne slobodne a spravodlivo niekto iný)
Poznámka: Takéto rozdeľovanie je však v konečnom dôsledku nespravodlivé, lebo jedna záujmová skupina určuje pravidlá pre všetky skupiny. Nie je tomu tak aj dnes?
Naša liberálna demokracia pretláčaná skupinkou ľudí dáva do popredia trhovú ekonomiku, ktorá je iba súborom pravidiel, podľa ktorých hráme ako ľudia svoju hru len na uspokojenie materiálnych potrieb. Preto liberálna demokracia prostredníctvom podľa nich všemohúcej trhovej ekonomiky nemôže byť spravodlivá, nie je totižto živou bytosťou.
Záver:
Spravodliví, či nespravodliví alebo slobodní či neslobodní môžeme byť len my sami, ľudia.
Celá debata | RSS tejto debaty