Založ si blog

Utópia Brexit

Tak a je to tu, športovou terminológiou, Brexit začal výkopom britského velvyslanca pri EU, ktorý doručil dokument od premiérky Theresy Mary Mayovej predsedovi Europskej rady Donaldovi Tuskovi, ktorým oficiálne informuje Veľká Británia Europsku úniu o spustení článku 50 Lisabonskej zmlouvy.

O čom hovorí toľko omieľaný článok 50 ?

O tom, že každý členský štát sa môže rozhodnúť vystúpiť z Únie v súlade so svojimi ústavnými požiadavkami, oznámením svojho úmyslu Európskej rade.

V zmysle usmernení Európskej rady Únia dojedná a uzavrie s takým štátom dohodu, ktorá ustanoví spôsob jeho vystúpenia, pričom zohľadní rámec jeho budúcich vzťahov s Úniou.

Kedy sa prestanú vzťahovať na Veľkú Britániu zmluvy EÚ? Je možné že únia zablokuje vyššie uvedenú dohodu a tým znemožní reálne Veľkej Británii vystúpiť z EÚ?

Zmluvy sa prestanú vzťahovať na dotknutý členský štát odo dňa nadobudnutia platnosti dohody o vystúpení.

V prípade, že sa dovtedy obidve strany nedohodnú, tak dva roky po oznámení o vystúpení z únie sa prestanú  zmluvy vzťahovať na dotknutý členský štát, ak sa obidve strany nedohodnú na predĺžení dvojročnej lehoty.

Takže tu vnímam dve a za určitých podmienok až tri možnosti:

  1. Obidve strany sa dohodnú a podľa toho ako sa dohodnú sa bude ďalej postupovať
  2. Nedohodnú sa a po uplynutí dvojročnej lehoty z hľadiska obchodu tu budú hrať ústrednú pozíciu už dohodnuté obchodné vzťahy na základe pravidiel WTO (World Trade Organization – Svetová obchodná organizácia). Tu vidím možnosť obojstraných dlhoročných súdnych sporov nielen v obchode ale aj v iných oblastiach.
  3. Veto Brexitu v spojitosti s prípadnou vzájomnou dohodou od skupiny poslancov EÚ, by mohlo znamenať aj to, že by konečnú dohodu a odchod Velké Británie z EU musel schváliť  Europsky súdny dvor, či je takýto odchod z EÚ vôbec možný.  Ak by hypoteticky , súdny dvor rozhodol, že sa Veľká Británia svojím vstupom do EU kedysi dávno zaviazala k europskej integrácii, ktorej proces je jednosmerný pre všetky krajiny únie a vystúpenie  nieje možné, pretože veľa firiem a občanov z cudzích zemí má vlastné životy a podnikateľské akivity späté s Veľkou Britániou, ktoré odchodem VB z EU môžu byť  zničené, vrátane voľného pohybu osôb, rodin a príbuzných a z týchto dôvodov by takto  Europský súd Brexit zamietol, nastala by nebezpečná situácia pre celú Európu. Tým mám na mysli mašinériu mocných a utrpenie väčšiny a to vojnu.

Kto sa nepoučí z histórie, bude donútený si ju zopakovať?

Keďže ešte žiadny štát z EÚ neodišiel, tak sa Brexit zdá ako utópia.

Je možné potom Brexit Veľkej Británie považovať za určité vyjadrenie túžby po čo najlepšom spoločenskom fungovaní, po zachovaní jedinečnosti národov i národností, po spravodlivosti , čiže niečo zdanlivo očakávané, ale doposiaľ neuskutočniteľné a tým by mohol byť aj návodom pre ďalšie krajiny, ktorých predstavitelia ešte niesú úplne opantaní mocou a peniazmi a chcú zachovať jedinečnosť svojej krajiny, svojej kultúry i jedinečnosť svojich ľudí.

 

Človek ako hračka.

28.05.2017

Tento blogový článok vo mne skrsol pri spomienke na francúzsky film Hračka (Le Jouet), ktorý som videl pred viac ako 35 rokmi ako dieťa a teraz po dlhých rokoch opäť. Pred rokmi mi tento film viac »

Ako je tu všade krásne.

16.05.2017

Minulý víkend som išiel s mojimi mladšími deťmi do včelárskeho múzea, cesta nebola dlhá a ako sme takto prechádzali autom dedinami, dcérka len tak povedala, ako je tu všade krásne, pekné viac »

Chlieb a hry.

10.05.2017

Výraz “ chlieb a hry “ aj v dnešnej dobe zachytáva určitý cynický politický názor,postoj, že masy môžu byť spokojné aj s určitým nedostatkom ak sa im umožní naplnenie brúch(a to hocijakou viac »

Senate FBI Wray

Výbor amerického Senátu schválil nomináciu Wraya na šéfa FBI

20.07.2017 20:17

Dvadsaťčlenný výbor pre súdnictvo Senátu amerického Kongresu jednohlasne schválil nomináciu Christophera Wraya na šéfa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).

strečno,žilinca,cesta

Popod Strečno už neprejdú ani vodáci

20.07.2017 20:00

Cestu pod hradom Strečno skôr ako na konci mesiaca určite neotvoria. Najnovšie pre stále sa odlamujúce skaly z brala dokonca vyhlásili zákaz splavovania Váhu.

Česko, koruna, mena, peniaze

Česká koruna prvýkrát po intervenciách prelomila hranicu 26 Kč za euro

20.07.2017 19:54

Česká mena vo štvrtok prvýkrát od ukončenia intervencií Českej národnej banky prelomila hranicu 26 korún za euro, keď posilnila na 25,995 Kč za euro.

malý dunaj, záchranári, utopenie, topenie,

Po viacdňovom pátraní našli utopenú Kristínu

20.07.2017 19:35

Z Malého Dunaja vytiahli telo 15-ročnej Kristíny, po ktorej hasiči a potápači pátrali už štvrtý deň. V pondelok sa nevynorila nad hladinu pri vodnom mlyne v Tomášikove v okrese Galanta.

zamosta

Čím hlučnejší je dnešný svet, tým viac sa uzatvárame a komunikuje ,,online". Zdá sa nám, že tam je viac ticho?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 17799x
Priemerná čítanosť článkov: 848x

Autor blogu

Kategórie