Vstupujeme do post kapitalistického obdobia. Jadrom ďalších zmien, ktoré prichádzajú, sú informačné technológie, nové spôsoby práce a zdieľaná ekonomika. Kapitalizmus sa ešte bude držať pomerne dlho, než úplne zmizne. Dnes to vyzerá ako utópia. (William Nicolas Hutton – britský politický ekonóm , spisovateľ , novinár a bývalý šéfredaktor The Observer)
V procese zmien technológie vytvorili novú cestu, ktorú zbytky kapitalizmu a všetky ostatné sily, ktoré ho ovplyvňujú – majú buď prijať alebo ,,zomrieť“. Kapitalizmus, ako sa ukazuje, nebude zrušený technikou núteného revolučného odchodu. Bude zrušený tým, že sám vytvoril niečo dynamickejšie, ktoré je z počiatku takmer neviditeľné v rámci starého systému, ale ktoré sa postupne prelomí a pretvorí ekonomiku a vzťahy za pomoci nových hodnôt a chovania. Predpokladá sa, že tento post kapitalizmus rovnako ako pri konci feudalizmu pred 500 rokmi(v niektorých európskych krajinách nástup kapitalizmu už v 14. a 15. stor: napr. Holandsko a Anglicko. ostatné krajiny cca. od 16 až do 19 stor. – Svetové dejiny, Školský lexikón, Dejiny evropské civilizace. ), ako náhrada kapitalizmu bude akcelerovaný vnútornými šokmi a formovaný vznikom akoby nového druhu ľudskej bytosti – vzdelaný a zároveň vzájomne informačne prepojený človek. A toto všetko sa už začalo vďaka prudkému nárastu vplyvu informačných technológií.
Prečo sa očakáva, že informačné technológie majú takýto zásadný význam?
Post kapitalizmus je možný vďaka trom významným zmenám, ktoré v posledných cca. 25 rokoch priniesla informačná technológia:
- Za prvé, znížila potrebu práce, maže hranice medzi prácou a voľným časom a uvoľnila vzťah medzi prácou a mzdou. Nadchádzajúca vlna automatizácie, ktorá je v súčasnej dobe pomalšia, pretože naša sociálna infraštruktúra na zmeny nie je ešte dostatočne pripravená(nie je ochota uvoľniť dostatok voľného kapitálu), výrazne zníži množstvo potrebnej práce. Najväčšou výzvou pre nás všetkých bude hlavne zaistiť slušný život pre všetkých.
- Za druhé, obchodovanie s informáciami narušuje schopnosť trhu správne utvárať ceny. Je to preto, že trhy sú založené na nedostatku, zatiaľ čo informácie na dostatku. Obranným mechanizmom kapitalistického systému je vytváranie obrovských globálnych monopolov – ,,obrých“ technologických spoločností – v rozsahu, aký tu ešte nebol, ale nemôžu fungovať večne. História nám ukazuje, že pre veľkých tu veľa miesta nie je, jednoducho ,,vymreli“, zanikli. Vytváraním obchodných modelov založených na zachytenie a privatizáciu všetkých sociálne vytvorených informácií vytvárajú tieto firmy krehkú korporačnú štruktúru v rozpore s najzákladnejšou modernou obchodnou potrebou západného sveta, ktorá je, voľne využívať myšlienky.
- Za tretie, môžeme registrovať vzostup spolupráce v produkcii: hlavne v informačných technológiách sa objavujú tovary a služby, ktoré už nereagujú na diktáty trhu. Takmer bez povšimnutia sa v dutinách trhového systému začínajú pohybovať celé spoločnosti ekonomického života iným rytmom ako napr. paralelné kryptomeny ako Bitcoin alebo časové banky.
Túto novú ekonomiku nachádzame denne, nenápadne napreduje.
Výsledkom opakovaných cyklických kríz kapitalizmu zväčša dlhé roky bolo, že pri každom páde, po každej kríze nastal s odstupom času vzostup, syntéza automatizácie, inovácia, vyššie mzdy a vyššia spotreba. Bohužiaľ dnešná pracovná sila nevytvára žiadny tlak na akékoľvek pracovné istoty, spravodlivé nastavenia, resp. ten tlak je zanedbateľný a k tomu nové technológie novej inovačnej vlny nevyžadujú opätovné zamestnanie ,,starej pracovnej sily“ ktorú sami nahradili resp. nahradia. Obchod s informáciami, s informačnými technológiami je vo svoje prapodstate strojom pre postupné mletie ceny tovarov a služieb nadol.
Inovácia sa síce deje, ale doposiaľ nezačala piata etapa vzostupu kapitalizmu, ktorý očakáva teória dlhého cyklu.( John Maynard Keynes, bývalý anglický ekonóm, profesor na univerzite v Cambridge a guvernér anglickej centrálnej banky Bank of England)
Dôvody spočívajú v špecifickej povahe informačných technológií.
Je utópiou veriť tomu, že sme na pokraji evolúcie post kapitalizmu?
Pokiaľ bude nová spoločnosť štruktúrovaná okolo ľudského oslobodenia, ľudskej slobody a nie ekonomiky tak sa máme na čo tešiť.
To si píš. Už aspoň po tisícdvestoštyridsiaty... ...
Ak by tvorca hodnot dostal adekvatny podiel na ...
Takze si nepovedal nic. Inak ta husenica nie ...
Pomýlil si sa... ...
Vsetko sa raz skonci...:-)....A co si vlastne ...
Celá debata | RSS tejto debaty