Utópia Brexit

2. apríla 2017, zamosta, Nezaradené

Tak a je to tu, športovou terminológiou, Brexit začal výkopom britského velvyslanca pri EU, ktorý doručil dokument od premiérky Theresy Mary Mayovej predsedovi Europskej rady Donaldovi Tuskovi, ktorým oficiálne informuje Veľká Británia Europsku úniu o spustení článku 50 Lisabonskej zmlouvy.

O čom hovorí toľko omieľaný článok 50 ?

O tom, že každý členský štát sa môže rozhodnúť vystúpiť z Únie v súlade so svojimi ústavnými požiadavkami, oznámením svojho úmyslu Európskej rade.

V zmysle usmernení Európskej rady Únia dojedná a uzavrie s takým štátom dohodu, ktorá ustanoví spôsob jeho vystúpenia, pričom zohľadní rámec jeho budúcich vzťahov s Úniou.

Kedy sa prestanú vzťahovať na Veľkú Britániu zmluvy EÚ? Je možné že únia zablokuje vyššie uvedenú dohodu a tým znemožní reálne Veľkej Británii vystúpiť z EÚ?

Zmluvy sa prestanú vzťahovať na dotknutý členský štát odo dňa nadobudnutia platnosti dohody o vystúpení.

V prípade, že sa dovtedy obidve strany nedohodnú, tak dva roky po oznámení o vystúpení z únie sa prestanú  zmluvy vzťahovať na dotknutý členský štát, ak sa obidve strany nedohodnú na predĺžení dvojročnej lehoty.

Takže tu vnímam dve a za určitých podmienok až tri možnosti:

  1. Obidve strany sa dohodnú a podľa toho ako sa dohodnú sa bude ďalej postupovať
  2. Nedohodnú sa a po uplynutí dvojročnej lehoty z hľadiska obchodu tu budú hrať ústrednú pozíciu už dohodnuté obchodné vzťahy na základe pravidiel WTO (World Trade Organization – Svetová obchodná organizácia). Tu vidím možnosť obojstraných dlhoročných súdnych sporov nielen v obchode ale aj v iných oblastiach.
  3. Veto Brexitu v spojitosti s prípadnou vzájomnou dohodou od skupiny poslancov EÚ, by mohlo znamenať aj to, že by konečnú dohodu a odchod Velké Británie z EU musel schváliť  Europsky súdny dvor, či je takýto odchod z EÚ vôbec možný.  Ak by hypoteticky , súdny dvor rozhodol, že sa Veľká Británia svojím vstupom do EU kedysi dávno zaviazala k europskej integrácii, ktorej proces je jednosmerný pre všetky krajiny únie a vystúpenie  nieje možné, pretože veľa firiem a občanov z cudzích zemí má vlastné životy a podnikateľské akivity späté s Veľkou Britániou, ktoré odchodem VB z EU môžu byť  zničené, vrátane voľného pohybu osôb, rodin a príbuzných a z týchto dôvodov by takto  Europský súd Brexit zamietol, nastala by nebezpečná situácia pre celú Európu. Tým mám na mysli mašinériu mocných a utrpenie väčšiny a to vojnu.

Kto sa nepoučí z histórie, bude donútený si ju zopakovať?

Keďže ešte žiadny štát z EÚ neodišiel, tak sa Brexit zdá ako utópia.

Je možné potom Brexit Veľkej Británie považovať za určité vyjadrenie túžby po čo najlepšom spoločenskom fungovaní, po zachovaní jedinečnosti národov i národností, po spravodlivosti , čiže niečo zdanlivo očakávané, ale doposiaľ neuskutočniteľné a tým by mohol byť aj návodom pre ďalšie krajiny, ktorých predstavitelia ešte niesú úplne opantaní mocou a peniazmi a chcú zachovať jedinečnosť svojej krajiny, svojej kultúry i jedinečnosť svojich ľudí.