Koniec slovenčiny?

25. marca 2017, zamosta, Nezaradené

Dnes tj. v sobotu 25.03.2017 som si ráno kúpil printovú verziu môjho obľúbeného denníka Pravda a hneď na prvej strane ma zaujal hlavný článok začínajúci na prvej strane s názvom Maturita bez slovenčiny ? (autorka: Ivana Štefúnová)

Jedna vec, že koľkí z nás frflú a boli by radšej keby sme v slovenčine používali len  jedno „i“ a nie aj „y“?  Netrápili by nás vybrané slová, nominatív množného čísla a pod.

Druhá vec je akceptovať návrh kohokoľvek, že náš slovenský a pre väčšinu materinský jazyk by sa už na maturitnej skúške stal len jedným s predmetov ktoré by si študent mohol vybrať a cudzí jazyk by bol stále povinný.

Návrh ministerstva, ku ktorému sa je možné aj vyjadriť, pod názvom UČIACE SA SLOVENSKO, Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania si vieme pozrieť na  https://www.minedu.sk/data/files/6987_uciace_sa_slovensko.pdf. ( str. 71, bod: 1-15.06 Modifikovať podobu maturitnej skúšky na gymnáziách aj na SOŠ)

Čo si o takom to návrhu mám myslieť?

Vnútorne som presvedčený, že uvedený návrh možnosti maturovať bez materinského jazyka je chybou.

Veď každý z nás predsa po svojich predkoch zdedil prirodzenú zodpovednosť za zachovanie svojho jazyka ako prostriedku na zachovanie vlastnej národnostnej identity. Keď si uvedomíme  svoju príslušnosť k národu ktorý má svoje vlastné územie, k vlastnej kultúre, k rodine aj k vlastnému jazyku, tým v podstate vykročíme na cestu hľadania zmyslu života. Náš materinský jazyk, naša slovenčina je pre nás dnes akoby samozrejmosťou, ale nieje tomu až tak dávno, čo tomu tak nebolo. Pritom slovenčina je stále živá, prichádzajú nové výrazy nielen z angličtiny ale veľakrát sa naša slovenčina obohacuje aj od našich najbližších „susedov“. Slovenčina je jazykom ktorý je schopný rozvíjať sa a reagovať na vývoj moderným spôsobom.

Bez jazyka prestáva byť národ národom.

Dnes sa pretláča všetko zo západu, to je akoby to bolo najlepšie, najkrajšie, akoby sa iba tam dal naplniť zmysel života. Zabúda sa, že svet je oveľa ale oveľa bohatší ako len západ. Skúsme viac ,,pobehať“ aj vlastnú krajinu a potom sa choďme obohatiť aj do sveta, nielen na západ.

Nemám problém s tým, že povinnou súčasťou maturity je cudzí jazyk, ale nesmie sa zabúdať aj na vlastný materinský jazyk, na našu slovenčinu.